Українська Греко-Католицька Церква. Львівська Архиєпархія, м.Львів, пл.Кропивницького 1, тел. (032)2334073, email: [email protected]
"Завжди пам'ятатимемо про смерть й у цій думці наближатимемося своїм серцем до Бога, та й жалюгідними стануть в очах наших світські задоволення." (Св.Ісаак Сирійський)

Папа підбив підсумки зустрічі «Захист неповнолітніх у Церкві»

Переглядів: 1270Коментарі: 0
Новини Церкви
Папа підбив підсумки зустрічі «Захист неповнолітніх у Церкві»

Святіший Отець окреслив нагальну необхідність подбати про безпеку й захист найменших і уразливих у наших суспільствах, наголосив на рішучості Церкви в цьому напрямку, подякував величезній більшості вірних своєму служінню та закликав перетворити цю ситуацію в шанс на очищення.

У Церкві зростає усвідомлення обов’язку не лише старатися зупинити серйозні зловживання шляхом дисциплінарних заходів, але також рішуче долати це явище як всередині, так і поза Церквою. На цьому наголосив Папа Франциск, підбиваючи підсумки зустрічі «Захист неповнолітніх у Церкві», що від 21 до 24 лютого 2019 р. відбувалася у Ватикані.

Промовляючи після заключної Святої Меси до її учасників, а це були глави Східних Католицьких Церков, президенти єпископських конференцій, очільники дикастерій Римської Курії та представники об’єднань вищих настоятелів і настоятельок, Папа подякував їм за «церковний дух і конкретне заанґажування», виявлені протягом цих днів.

Явище, поширене в усіх культурах і суспільствах

«Наша праця привела нас до чергового визнання того, що серйозність лиха сексуальних надуживань неповнолітніми – це явище, яке історично поширилося, на жаль, в усіх культурах і суспільствах. Лише відносно недавно воно стало предметом систематичних досліджень, завдяки переміні чутливості громадської думки щодо проблеми, яка в минулому вважалася табу, тобто, всі знали про її існування, але ніхто про це не говорив», – зазначив Глава Католицької Церкви, додаючи, що, однак, доступні статистики різних міжнародних і національних організацій до сьогодні не представляють справжнього розмаху явища, часто неоцінюваного.

За словами Святішого Отця, в дійсності, постраждалі рідко звіряються та шукають допомоги. Причиною цього є «сором, розгубленість, боязнь помсти, почуття провини, недовіра до інституцій, культурні та суспільні обумовлення, але також непоінформованість про структури й служби, які можуть допомогти».

Загальні дані

У цьому контексті Папа звернув увагу на деякі загальні дані на глобальному та континентальному рівнях, наголошуючи, що згадування лише окремих країн має на меті процитувати статистичні дані, а не викликати полеміку. Насамперед, з цих даних випливає, що особами, які коять зловживання, тобто, фізичне, сексуальне чи психологічне насильство, є батьки, родичі, чоловіки неповнолітніх дружин, спортивні тренери та вихователі. Наприклад, в Італії, згідно з рапортом організації «Telefono Azzurro» за 2016 рік, 68,9% зловживань трапляються в домашніх стінах. Ареною зловживань, крім домашнього середовища, є також школа, світ спорту, міські квартали й, на жаль, церковне середовище.

Дослідження останніх років вказують на те, що розвиток інтернету причинився до значного зростання випадків зловживань і насильства, скоєного онлайн. Загрозливих розмірів набрало лихо порнографії, що несе «нищівні наслідки для психіки та стосунків між чоловіком і жінкою, між ними й дітьми». Частина порнографічної продукції залучає неповнолітніх, «серйозно ранячи їхню гідність».

Ще одним лихом є сексуальний туризм. Святіший Отець навів дані, згідно з якими щороку три мільйони людей пускаються в дорогу з метою вступити в сексуальні стосунки з неповнолітніми. Поширеність – не виправдання для Церкви

Водночас, Глава Католицької Церкви наголошує: «Ми повинні чітко ствердити: загальне поширення цього лиха, підтверджуючи його серйозність в наших суспільствах, не применшує його жахливості в Церкві. Нелюдськість явища на світовому рівні стає ще серйознішою та скандальнішою в Церкві, бо підважує її моральний авторитет та етичну вірогідність». Адже в цьому випадку посвячена особа, вибрана Богом для проводу душ до спасіння, піддається уярмленню «своїй людській немічністю», перетворившись у «знаряддя сатани».

За словами Папи, мусимо «смиренно та відважно» визнати, що стоїмо перед обличчям зла, озлобленого проти найслабших, бо «вони – образ Ісуса». «Ось чому в Церкві зросло усвідомлення обов’язку не лише старатися спинити серйозні зловживання шляхом дисциплінарних заходів та цивільних і канонічних процесів, але також рішуче долати це явище як всередині Церкви, так і поза нею», – сказав Папа, ще раз наголошуючи: «Навіть якщо у Церкві виявився б лише один випадок зловживання, що вже само в собі є жахіттям, до нього буде застосовано якнайсуворіший підхід».

Наслідок зловживання владою

За словами Святішого Отця, це явище неможливо зрозуміти, «не взявши до уваги владу», оскільки воно завжди є «наслідком зловживання владою, використання нижчого становища беззахисної жертви зловживання». Зловживання владою присутнє й у інших формах зловживань, від яких страждають десятки мільйонів дітей: діти-солдати, голодуючі діти, жертви торгівлі людьми й контрабанди органів, біженці, тощо

Перемогти дух зла

«Перед обличчям настільки великої жорстокості, численних ідолопоклонницьких жертвоприношень дітей ідолові-владі, грошам, гордості, писі, недостатньо лише емпіричних пояснень; вони неспроможні дати зрозуміння значимості і глибини цієї трагедії», – вів далі Папа, запитуючи: «Якою, отже, є екзистенційна “значимість” цього злочинного явища?» – та відповідаючи:

«Браття й сестри, стоїмо перед обличчям прояву зла, огидного, агресивного та нищівного. За цим явищем та всередині нього, стоїть дух зла, який у своїй гордості та писі почувається володарем світу та вважає, що переміг. Ось що прагну сказати вам з авторитетом брата і батька, очевидно, незначного, але як пастиря Церкви, що головує в любові: в цих болючих випадках вбачаю руку зла, яке не щадить навіть найменших», – сказав Наступник святого Петра.

Саме тому, за його словами, ми повинні впроваджувати як практичні заходи, так і не втрачати з поля зору вищенаведеної дійсності, застосовуючи духовні заходи, яких нас навчив Ісус, такі як смирення, обвинувачення саме самих, молитва й покута, бо це «єдиний спосіб перемогти дух зла».

Не піддаючись ідеологізації

Церква, як зауважив Папа, повинна «вислухати, захистити й заопікуватися неповнолітніми, які зазнали зловживань». Але для цього вона мусить бути понад «ідеологічними полеміками та журналістськими політиками», які часто використовують трагедії найменших з іншими цілями.

«Прийшов час співпрацювати з метою викорінення цього звірства з тіла нашого людства, впроваджуючи всі необхідні заходи, прийняті на міжнародному та на церковному рівнях», – наголосив Папа, вказуючи також на необхідність уникати двох крайнощів: швидкої справедливості, викликаної почуттям провини за помилки минулого та тиском засобів інформації, та самозахисту, що не бореться ні з причинами, ні з наслідками цих злочинів.

Практичні напрямні

У цьому контексті Глава Католицької Церкви згадав про «Best Practices» сформульовані міжнародними організаціями в рамках стратегії, щоб покласти край насильству проти дітей. На їх основі, завдяки також напрацюванням Папської Комісії Захисту Неповнолітніх та цієї зустріч, Церква у своєму законодавстві має намір зосередитися на восьми напрямках.

У тому, що стосується захисту дітей, необхідно змінити ментальність, щоб подолати захисно-реактивний підхід задля захисту інституції на щире й рішуче шукання добра спільноти.

Наступним елементом є непохитна рішучість, яка полягає в тому, що Церква чинитиме все необхідне для того, щоб звершити справедливість і не допустити покривання чи недооцінювання жодного випадку.

Справжнє очищення: не зважаючи на заходи в сфері запобіганні зловживанням, необхідне «оновлене та постійне дбання про освячення пастирів».

У сфері формування слід звернути увагу не лише на негативні критерії, турбуючись про те, щоб виключити проблематичних людей, але й на позитивні, пропонуючи «врівноважений формаційний шлях для придатних кандидатів, спрямований на святість, що включає чесноту чистоти».

Посилення та перевірка напрямних Єпископських Конференцій, вказуючи на необхідність єдності між єпископами в застосуванні критеріїв, що повинні мати характер правил, а не лише рекомендацій. Жоден випадок не повинен прикриватися чи недооцінюватися. Слід розвивати також нові ефективні підходи в запобіганні.

Супроводити постраждалих: Папа наголосив, що на Церкві лежить обов’язок надати їм всю необхідну підтримку, залучаючи відповідних експертів. Слід уникати наставлення «це мене не стосується», наслідуючи священика і левіта з притчі про милосердного самарянина.

Щодо цифрового світу, за словами Святішого Отця, семінаристи, священики, богопосвячені особи й душпастирські співробітники повинні усвідомлювати його вплив, який є набагато глибшим, як це вважається. Слід спонукати владу обмежувати доступ до сайтів, які «загрожують гідності людини», оскільки «злочин не має права на свободу». Необхідно пильнувати, аби молодь, особливо, семінаристи й духовенство, не ставали узалежненими від порнографії.

В той час, як для подолання проблем, пов’язаних із сексуальним туризмом, необхідна рішучість з боку органів влади, важливу роль відіграє реінтеграція жертв цього кримінального явища. Отож, церковні спільноти покликані посилити пастирську опіку таких людей.

Вдячність вірним

Глава Католицької Церкви також склав подяку всім священикам і богопосвяченим особам, які «вірно та віддано» служать Господеві й почуваються дискредитованими ганебними вчинками деяких співбратів.

«Усі – Церква, посвячені особи, Божий люд та навіть Сам Бог – несемо на собі наслідки їхньої невірності. Дякую від імені всієї Церкви величезній більшості священиків, які не лише зберігають вірність своєму целібатові, але й цілковито віддаються служінню, яке сьогодні стало ще важчим через скандали небагатьох (але й цього завжди забагато) співбратів», – сказав Папа, дякуючи також вірним, які добре знають своїх добрих пастирів, моляться за них і підтримують їх.

Перетворити зло в шанс на очищення

Врешті, Папа підкреслив важливість того, щоб «перетворити це зло в шанс на очищення». Серед святого Божого люду в різних формах присутня надія на те, що Господь не покидає нас і підтримує Своїх дітей серед різних страждань.

«Святий і терпеливий Божий люд, підтримуваний та оживлений Святим Духом, є найкращим обличчям пророчої Церкви, що знає, як у щоденній самопожертві ставити у центрі свого Господа. Саме цей святий Божий люд допоможе нам звільнитися від зла клерикалізму, що є плідним тереном для всіх цих ганебних вчинків», – сказав Святіший Отець, зазначаючи, що найкращим результатом та вирішенням цих зусиль має стати «дбання про особисте й колективне навернення, смирення в тому, щоб вчитися, вислуховувати, підтримувати й захищати найуразливіших».

о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ – Ватикан

Джерело :Радіо Ватикан

Залиште коментар!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

(Щоб коментувати анонімно, введіть ім'я і символи внизу).Анонімні Коментарі буде опубліковано після перевірки.
Зареєструйтесь тут, щоб отримати відповідь на e-mail. Як реєструватися читайте тут

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(Обов'язково)