Розважання 74

ЗНАННЯ БЕЗ ЧЕСНОТИ

Любі друзі, бажання знання - це природне й нормальне явище, воно, однак, не є добрим, хіба що це знання допомагає нам стати кращими людьми. Звичайний простий селянин чи робітник, який заховує Божі Заповіді, є кращою людиною, ніж будь-який вчений професор, який не дбає й не підкоряється Божому Законові, Його Святим Заповідям. Ось вам приклад: св. Йосиф, опікун Ісуса Христа, Божого Сина, був звичайним столярем, ремісником, а все-таки він має в небі визначне місце, друге після своєї пресвятої подруги, Пречистої Діви Марії. Подібно й Пречиста Мати Божа, Діва Марія, також не була якоюсь надзвичайно вченою особою, як себе сама називає, відповідаючи архангелові Гаврилові, який звістив їй, що стане матір'ю Сина Божого: "Ось я раба Господня, нехай зо мною станеться по Твому слову!" /Лк. 1, 38/. А вона в небі перша особа, Цариця небес, що сидить по правиці свого Божого Сина Ісуса Христа. Вона вибрана дочка небесного Отця.

Наше щоденне життя - це дорога до вічности. Те знання, яке допомагає нам осягнути Царство Небесне, є найважливішим знанням для нас. Чим більше ми вчимося про Господа Бога й чим краще пізнаємо Його святу науку, тим краще для нас. А всяке інше знання треба оцінювати згідно з тим, наскільки воно допомагає нам жити святим, богоугодним та пожиточним життям. Є багато інших речей, які не є важливими в нашому житті, подібно як і знання, яке не допомагає нам заховувати Божі Заповіді чи йти слідами Ісуса Христа.

Якщо б деякі люди були пильнішими в усуванні блудів і направі їхніх немочей, світ був би багато кращим, а з ним і вони самі, замість віддаватися науковим диспутам про багато різних речей. Бо важливіше для людей бути справді великими, ніж щоб їх інші уважали за великих. Ми справді були б великими, визначними людьми, коли б вивчили Божу науку й послідували їй у нашому щоденному житті. Бо коли ми лише говоримо про святість життя, то ми, може, лише імпонуємо людям, але ніколи Богові, який знає нас найкраще, якими дійсно ми є, тобто скільки блудів та гріхів ми зробили. Він бо не глядить на обличчя, але на серця людей. Так то Спаситель характеризував фарисеїв та садукеїв, знаючи, якими вони дійсно є: "Горе вам, книжники й фарисеї, що схожі на гроби побілені, які зверху гарними здаються, всередині ж повні кісток мертвих і всякої нечистоти. Отак і ви: назовні здаєтесь людям справедливі, а всередині ви сповнені лицемірства й беззаконня" /Мт. 23, 27-28/.

Розважмо:

Деякі люди оцінюють вишкіл і знання заради їх самих, вони уважають їх найвищим, людським осягом. Та вони дуже помиляються, бо знання чи вишкіл є без значення, якщо не роблять людини кращою. Ціллю науки є поширювати наш життєвий світогляд, мати глибше розуміння людей та оточуючого нас світу, й тим способом нас краще приготовляти до прийняття Божих ласк. Якщо, однак, вишкіл робить нас егоїстами й гордими, коли він вчить нас погорджувати іншими людьми, тоді він нам ніяк не підходить. Правдивий вишкіл і наука повинні помагати жити чеснотливим життям, помагати нам оцінювати чудні Божі творива, пізнавати Божу велкч і красу. Але передусім учити нас про Божу доброту супроти нас, Його батьківську опіку над нами, грішними Його сотворіннями, які замість цінити Його любов до нас і бути Йому вдячними за все, що для нас учинив і ввесь час робить, платимо Йому невдякою, ображаючи Його нашими гріхами.

Молитва:

Душе Святий, мій Господи, запали мене любов'ю до всього, що добре, й до здорової правдивої науки. Повчи мене, як мені жити, щоб я міг правдивим і Тобі угодним життям жити по всі дні мого туземного життя, Бо то краще є жити згідно з Твоїми Заповідями, ніж проповідувати про них, або гарно їх іншим передавати. Людина, що знає добре, як передавати слова Святого Письма іншим, не є в Твоїх очах, Боже, така велика, як та, що вводить їх і практикує в своєму щоденному житті. Про те авторитетно говорить Ісус Христос: "Не кожний, хто промовляє до мене: Господи, Господи! - ввійде в Царство Небесне, лише той, хто чинить волю Отця мого, що на небі" /Мт. 7, 21/. Душе Святий, покажи мені ще краще й ясніше, що я повністю належу до Тебе. Хай ніяка інша наука повік не затемнить це найперше й найвище знання. Амінь.