Українська Греко-Католицька Церква. Львівська Архиєпархія, м.Львів, пл.Кропивницького 1, тел. (032)2334073, email: [email protected]
"Якщо прагнеш чесноти, то віддай себе на всіляку скорботу — скорботи-бо породжують смиренння." (Св.Ісаак Сирійський)

Cьогодні

Переглядів: 14432Коментарі: 0

8 травня (25 квітня)

СВЯТИЙ МАРКО ЄВАНГЕЛІСТ

Діяння Апостолів переказують нам: коли Божий ангелвивів св. апостола Петра з в'язниці, то він "цілком свідомийпішов до дому Марії, матері Йоана, що звався Марком, дедосить багато зібрались і молилися" (Ді 12:12). А в своємулисті до колосян Павло пише, що їх "вітає Марко, небіжВарнави, — про нього маєте вказівки, — прийміть його, якдо вас прийде" (Кл 4:10).

Разом зі св. Варнавою, своїм вуйком, він походив, мабуть,а левітської родини. Цього Марка—Івана, родом з Єрусалима, будинок матері якого служив св. апостолам і першимхристиянам місцем для їхніх зборів і молитов, вважають св.євангелістом Марком, який написав друге Святе Євангеліє.Перші кроки в апостольській праці євангеліст Маркозробив під проводом св. Павла, який забрав його з собою зЄрусалима до Антіохії в той час, коли разом з Варнавоюносили єрусалимлянам допомогу.

Але незабаром Марко відійшов від них і вернувсяв Єрусалим, що не сподобалося св. Павлові, бо вінвважав це непостійністю.Коли згодом Марко вернувся до них, і Варнава бажавузяти його з собою на місійну працю в Малу Азію,Павло не погодився з цим.Тоді Варнава розлучився з Павлом і пішов з Марком наострів Кіпр. Але пізніше взаємини між ними налагодилися; Марко прибув до Рима, де під час ув'язненняПавла був йому за помічника. В листі до колосянПавло згадує, що Марко, Аристарх і Юст "єдині зобрізаних — мої співробітники для царства Божого,вони стали відрадою для мене" (Кл 4:10-11). ПроМарка згадує Павло також перед смертю в листі доприведи з собою, бо він мені Тимотея: "Візьми Марка іпотрібний для служби" (II Тм 4:11).

Крім того, св. Климентій Олександрійський, Іриней іПапіяс говорять про Марка як про речника апостола Петра.В своєму І Посланні Петро пише з Рима: "Вітає вас церква,що у Вавилоні, і Марко, мій син" (І Пт 5:13).

Історик Євсевій зазначає, що Марко жив кілька літ вОлександрії і був єпископом того міста. Така сама згадка є встаровинному вступі до латинської Вульґати Євангеліясв. Марка. Там він загинув за імператора Нерона мученицькою смертю.

Венеція здавна вшановувала св. євангеліста Марка яксвого головного опікуна. Напевно, в тому місті були йогосв. мощі.

За часів св. Авґустина і Єроніма кожного з св. євангелістівнирізняв якийсь знак. Таким знаком св. євангеліста Марка« лев, цар пустині, про якого згадує св. Марко на початкусвого Євангелія.

У своєму Євангелієві переказує нам св. Марко ту науку,що чув від св. апостола Петра. Євангеліє він написав по-грсцьки для християн перед 45 роком у Римі.

Ієромонах ЧСВВ
Андрій Йосафат Григорій ТРУХ
Життя Святих