Українська Греко-Католицька Церква. Львівська Архиєпархія, м.Львів, пл.Кропивницького 1, тел. (032)2334073, email: [email protected]
"Піднесімо ум вгору: мине ще трохи часу й перейдемо звідсіля, а те, що ти зібрав, кому воно буде? (Лк. 12,20)." (Св.Єфрем Сирійський)

Погляд в минуле

Переглядів: 5099Коментарі: 0

ЯК ВИНИКЛО НАШЕ АРХИБРАТСТВО?

22 грудня 1927 року, в день Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії, засновано при церкві Отців Редемптористів у Станиславові братство на честь Пречистої Діви Марії. Головною метою цього братства було поширювати набоженство до Пресвятої Богородиці під чудовим і змістовним ім'ям Матері Божої Неустанної Помочі.

За основу Статутів нового братства взято Статут Архибратства Матері Божої Неустанної Помочі та св. Альфонса, що має свій осідок у Римі при церкві св. Альфонса, де й зберігається згадана вище чудотворна ікона Божої Матері.

Засновники цього нового братства мали намір допомогти вірним східнього обряду в єпархіях, що перебували під Польщею, згуртувати багато душ, насамперед тих, що брали участь у св. місіях Отців ЧНІ, щоб Неустанною Поміччю Божої Матері, приймаючи св. Тайни, люди ставали чистішими і досконалішими.

Схвалене місцевим Ординаріятом братство згодом одержало підтримку Митрополита Андрея Шептицького та Преосвященного Йосафата Коциловського, єпископа Перемишльського. Обидва Владики дали дозвіл поширювати його в їхніх єпархіях передусім з нагоди св. місій. Поступово воно охопило весь край і наприкінці 1929 року в його рядах було 15000 вірних - як у самому Станиславові, так і в різних парохіях усіх трьох галицьких єпархій.

Тоді на прохання провідника братства, Преосв. Григорій Хомишин звернувся до Апостольської столиці з поданням, щоб це братство було піднесене до ступеня Архибратства.

Святіший Отець відгукнувся на це прохання і декретом від 12 вересня 1932 підніс Братство Матері Божої Неустанної Помочі до гідності Архибратства з постійним осідком у Станиславові, наділивши тамтешнього провідника владою прилучати інші братства такої ж назви. Одночасно Святіший Отець уділив членам Архибратства багато відпустів.

Ось текст листа Папи Пія XI в українському перекладі.

На вічну пам'ятку

Існує в Станиславові для духовного добра католиків східного обряду Братство Пречистої Діви Марії Неустанної Помочі, канонічно засноване при церкві Отців Чину Найсвятішого Ізбавителя. Отці-Місіонарі цього Чину намагаються з особливою ревністю при нагоді апостольських праць поширювати це Братство, передусім з наміром прищепити серед широких мас звичай часто приймати св. Причастя й таким чином підтримувати духовні плоди св. Місій, та одночасно випрошувати через заступництво Пресвятої Діви Марії ласку доброї смерті. Біля п'ятнадцяти тисяч вірних з самого Станиславова та з інших місць в межах цієї єпархії і поза її межами вступали до цього товариства; а в обов'язки кожного члена Братства входило: щодня вранці та ввечері відмовляти тричі Богородице Діво, хоча б раз у тиждень відвідувати ікону Богоматері, яка вшановується у церкві Братства, спільне св. Причастя в останню неділю кожного місяця, і в ту ж саму останню неділю - спільна вправа приготування на смерть. Окрім цього, кожен член Братства повинен носити медалик Пречистої Діви, одержаний у день вступу до Братства, і бути гідним його. А Члени Братства можуть також одержати повні відпусти та духовні ласки у день вступу до Братства, у день спільного св. Причастя та щороку в свята Благовіщення, Успіння, Різдва Пресвятої Богородиці, Покрови, Введення та Непорочного Зачаття Пречистої Діви. Повний відпуст надається і в годину смерті, коли помираючий в щиросердному каятті звертається до Ісуса і Марії. Часткові відпусти такі: 300 днів - за відмовляння вранці та ввечері тричі Богородице Діво та за відвідування ікони Божої Матері Неустанної Помочі хоча би раз на тиждень у власній церкві Братства; 7 літ і 7 чотиридесятниць відпусту для тих, хто в останню неділю місяця пожертвує св. Причастя, щоб виблагати ласку доброї смерті для себе чи для інших членів Братства, або буде брати участь у побожній вправі приготування до смерті, що відправляється в ту саму останню неділю кожного місяця у церкві Братства. Повний відпуст може одержати також кожен, хто в день Матері Божої Неустанної Помочі відвідує церкву, при якій засновано Братство Матері Божої Неустанної Помочі.

А що недавно подано до Нас прохання в імені Всечесного Брата Нашого Григорія Хомишина, єпископа станиславівського, і в імені Всечесного Брата Нашого Миколая Чарнецького, єпископа титулярного Лебідського та Апостольського Візитатора для вірних візантійсько-слов'янського обряду поза межами Галичини в Польщі, і в імені Всечесного Брата Нашого Михаїла Дербінія, єпископа титулярного Ілійського та Голови Папської Комісії у Росії, щоб це Братство, наділене стількома багатими ласками та духовними привілеями, Ми зволили піднести до ступеня Архибратства, з особливим привілеєм інші однойменні братства прилучати до себе, як у межах станиславівської єпархії, так і поза її межами, і оскільки до цих прохань приєдналося палке поручення Прокуратора Чину Найсвятішого Ізбавителя, - Ми вважали відповідним, як можемо в Господі, прихилитись ласкаво до тих прохань.З огляду на все це, добре обміркувавши справу, Ми із власного почину та із повноти Нашої Апостольської влади, силою цього листа назавжди підносимо Братство Пречистої Діви Марії Неустанної Помочі, засноване канонічно при церкві Отців Найсвятішого Ізбавителя в Станиславові для добра католиків східного обряду до ступеня Архибратства з особливими та якнайширшими спонуками прилучати до себе однойменні братства. Ми надаємо владу провідникам і членам цього Братства, піднесеного Нами до гідності Архибратства, щоби вони могли, дотримуючись статуту та Апостольської Конституції, приєднувати до себе інші товариства, з такою ж назвою для вірних східного обряду засновані, як в самій єпархії, так і поза нею та у тих місцях, де з нагоди св. місії Отці Чину Найсвятішого Ізбавителя заснують подібні братства.

І цю можливість приєднання Нашою Апостольською владою поширюємо на користь вірних візантійсько-слов'янського обряду, а також на інші церкви та місії на території сучасної Польщі, що підпорядковані згаданій вище Папській Комісії у Росії.

Відтак ми бажаємо, щоби провідники та члени головного Архибратства могли передавати всім приєднаним братствам повні і часткові відпусти, які Ми вище назвали і якими користується саме Архибратство, якщо їх можна передати.

Так хочемо, постановляємо, ухвалюємо, щоб цей Лист був та полишився назавжди правосильний, дійсний і успішний, досягнув і зберіг у повноті та цілісності свої правні наслідки та був помічний якнайбільше тим, кого стосується, або стосуватиметься в майбутньому. Його треба дотримуватись та вважати недійсними будь-які свідомі чи несвідомі перешкоди в цій справі. Ніякі супротивні вказівки не спиняють правосильності цього листа.

Дано в Римі, у соборі св. Петра, дня 12 місяця вересня, року Божого 1932., в одинадцятому році Нашого Первосвященства. Кардинал Петро Пачеллі, державний секретар.

Цей лист спричинився до незначних змін в Статуті Братства, заснованого в Станиславові, і ці зміни стали необхідними скрізь, де засновувались подібні братства. Натомість, цей документ не згадує нічого про деякі місцеві практики, прийняті Братством у Станиславові.

СТАТУТИ

Статути Архибратства мають за основу первісний Статут Братства, який пояснено та достосовано до наведеного вище папського листа.

Мета Архибратства

Вшановувати Пречисту Діву Марію під іменем Матері Божої Неустанної Помочі, щоби за її заступництвом вимолити собі потрібних ласк, передусім ласки доброї смерті, вшановуючи її особливо частим прийманням Пресвятої Євхаристії.

Обов'язки членів

1. Відмовляти щодня вранці та ввечері тричі Богородице Діво.

2. Відвідувати хоча б раз на тиждень ікону Матері Божої Неустанної Помочі в церкві Братства.

3. Приймати св. Причастя на честь Пречистої Діви Марії в останню неділю місяця.

4. Брати участь у духовній вправі приготування до доброї смерті, що відправляється в церкві Братства в останню неділю місяця.

5. Носити медалик Матері Божої Неустанної Помочі, одержаний в день вступу до Братства.

6. Старатися, щоб в родинному домі кожного члена Братства вшановувалася ікона Матері Божої Неустанної Помочі.

7. Намагатися поширювати набожність до Матері Божої Неустанної Помочі. Заувага: Після загальних засад, якими керуються Братства, ці побожні вправи є добровільними.

Умови вступу до Архибратства

1. Вчинити прилюдну похвалу Божій Матері в день вступу до Архибратства.

2. Бути прийнятим до Архибратства священиком, який має відповідні повноваження.

Пояснення Статутів

З огляду на те, що мета Братства -поширювати часте св. Причастя, а св. Церква дає повний відпуст тим, хто приступає до св. Трапези в останню неділю місяця або у свята Пречистої Діви Марії, кожному стане зрозуміло, що приймати раз на місяць св. Причастя - це найменше з того, що можуть зробити члени Братства. Провідник, який заохочуватиме їх до ще частішого св. Причастя, робитиме згідно з духом Архибратства.

Якщо в якійсь парохії бажаючих висповідатися в останню неділю місяця дуже багато, то найкраще буде, якщо день перед тим провідник поділить членів Братства на групи, скажімо, у першу неділю приступлять до св. Сповіді дівчата, а в останню - жінки.

Якби провідник залучив до Братства ще й школярів та сповідав їх щомісяця, немає сумніву, що протягом кількох літ парохія змінилася б до невпізнання.

Дуже корисно запросити до парохії якогось іншого сповідника, щоб допомагав слухати місячні сповіді. Ця обставина заохотить до вірності й точності в місячних сповідях і св. Причастях, допоможе уникнути облудних сповідей.

Відвідувати ікону Матері Божої Неустанної Помочі може кожен окремо. Бажане також спільне шанування ікони у визначений день, наприклад, у неділю після Служби Божої. Провідник, за бажанням, може бути присутній на цій вправі, під час якої відмовляється молитва до Пречистої Діви Марії, подана в цьому підручнику, або одна з молитов на кожен день тижня чи якась інша.

Провідник може також раз на місяць скликати збори однієї або іншої групи членів і виголосити для них відповідну науку. Так Провідник матиме під рукою гурток вибраних душ, що допомагатимуть йому в його апостольській справі. Між ними знайде, очевидно, таких, які братимуть участь в Католицькій Акції.

Провідникові може допомагати людина з відповідною освітою, яка буде вести книгу Братства, перевіряти чи всі присутні на зборах тощо. Ці місячні збори будуть відбуватися у встановленому порядку.

У Папському листі сказано, що найважливіші обов'язки Братства, зазначені в Статутах Братства. Однак це не завадить провідникові ввести ще один або кілька обов'язків чи місцеву вправу, скажімо, щорічне поминальне Богослужіння за покійних членів Братства. Це Богослужіння найкраще відправляти напередодні свята Матері Божої Неустанної Помочі.

Однак провідник не повинен обтяжувати багатьма обов'язками членів Братства, ані накладати грошевих стягнень.

Бажано також, щоб кожне Братство мало власну бібліотеку для своїх членів.

Члени Братства Матері Божої Неустанної Помочі можуть належати до інших

Братств, поміж них і до Братства "Апостольства молитви".

Очевидно, що Братство Матері Божої Неустанної Помочі повинен вести самовідданий священик, який зуміє належно використати всі духовні засоби, щоб протягом кількох літ підняти парохію з занепаду, а в добре зорганізованій зберегти високий рівень духовного життя.

Марія, Мати Неустанної Помочі, як Загальна Посередниця всіх ласк, веде душі до Ісуса та до спасіння. Бо такі одвічні дороги Божого Провидіння.

Як засновувати Братство Матері Божої Неустанної Помочі

Священик, який має намір заснувати у своїй парохії Братство Матері Божої Неустанної Помочі, заздалегідь ознайомлює своїх парохіян з метою Братства, обов'язками його членів і складає тимчасовий список кандидатів. Часто ці вступні приготування роблять під час місії, після чого священик звертається до місцевого Ординаріату за дозволом. Про заснування Братства Матері Божої Неустанної Помочі (до цього прохання потрібно додати Статут Архибратства) та про приєднання цього Братства до Архибратства в Станиславові.

Управа Архибратства

Кожне місцеве Братство, засноване за згодою місцевого Єпископа Ординарія, має свою канонічну окремішність та записує своїх членів у свої власні реєстри.

Приєднавшись до Архибратства, місцеве Братство має право на участь в усіх привілеях Архибратства, а його провідник може приймати членів, які одночасно стають членами Архибратства і мають право на всі привілеї Архибратства. Силою приєднання до Архибратства, церква, в якій засноване місцеве Братство, має привілей повного відпусту в день Матері Божої Неустанної Помочі, про що згадувалося в листі від Святішого Отця. Після статутів Братства в Станиславові, згідно з Уставами Чину Найсвятішого Ізбавителя та папського листа, Впр. о. Ігумен Редемптористів у Станиславові є генеральним Провідником Архибратства. Він видає та підписує листи приєднання і надає місцевим провідникам, їхнім заступникам і наступникам владу приймати членів до Архибратства. Кожен місцевий провідник приймає вірних до Архибратства, коли вони склали прилюдну посвяту Пречистій Діві Марії. Він записує членів до книги Братства та керує місцевим Братством після наведених вище Статутів і відповідно до місцевих потреб.

Порядок зборів Братства

Місячні збори Братства відбуваються за таким порядком:

Спочатку співається Молебень або Акафіст до Матері Божої. Опісля йде наука, якій передують оголошення, кількаразова молитва Богородице Діво з різними намірами. Після науки можна відмовити молитву за покійних членів Братства, заспівати тропар і кондак на честь Матері Божої Неустанної Помочі

Збори з прийманням нових членів

На початку - молебень, тоді проповідь. Опісля один з членів від імені всіх або сам провідник зачитує акт посвяти, інші повторюють за ним.

Акт посвяти Пресвятій Діві Марії з нагоди урочистого вступу до Братства

О Маріє, Ти зволила прийняти таке миле ім'я Матері Неустанної Помочі, щоб нас заохотити до довіри з огляду на Тебе. Поглянь Своїм милосердним поглядом на мене 6ідного(у) грішника (цю). Хоч негідний (а) я бути допущеним (ою) поміж Твоїх слуг, приходжу до Тебе і стою перед Твоєю чудотворною іконою, щоби Тобі посвятити себе всього (всю). Посвячую Тобі свій розум, щоб він завжди розумів, що я повинен Тебе вшановувати, любити й служити Тобі. Посвячую Тобі свої уста, щоб вони прославляли Тебе. Посвячую Тобі своє серце, щоб воно Тебе завжди любило. Прийми ж мене до братства вірних Твоїх слуг, моя могутня Царице. Охороняй мене завжди - під Твоїм покровом, поможи мені спастися. Дай, щоб я аж до смерті витримав(ла) вірно в службі і любові до Ісуса, Твого Божественного Сина, і до Тебе, Мати моя. Амінь.

Потім провідник приймає нових членів до Архибратства, промовляючи:

"Я, в ім'я Пресвятої Трійці та даною мені владою, від Високопреподобного Отця Архимандрита, ім'я... приймаю вас (тебе) до Братства Пречистої Діви Марії Неустанної Помочі, заснованого канонічно при цій церкві, щоб ви жили та вмирали (ти жив і вмирав) під її Материнським Покровом; і одночасно роблю вас (тебе) учасниками (ком, цею) всіх ласк і відпустів, якими Святіший Отець Папа Пій XI наділив Архибратство Матері Божої Неустанної Помочі при церкві Чину Найсвятішого Ізбавителя, що має назву Воздвиження Святого та Животворного Хреста, та благаю палко Господа й Бога нашого Ісуса Христа, щоб зволив укріпити вас (тебе) у святій Божій Службі та набожності до Пречистої Діви Марії та зберіг вас (тебе) в мирі і взаємній любові, незмінними (ого, у) у вірі і доброчинстві. Амінь."

Потім благословляє медалики та кропить свяченою водою, промовляючи:

"Благословляється й освячується медалик цей Преблагословенної Діви Марії Неустанної Помочі благодаттю Святого Духа, окропленням води цієї священної, во ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь."

Потім провідник одягає на кожного медалик, промовляючи:

"Прийми, брате (сестро), цей благословенний медалик, як особливу відзнаку Братства Пресвятої Діви Марії Неустанної Помочі, щоб носячи його завжди на собі, жив (ла) і вмирав (ла) під її Безнастанним Покровом."

Опісля провідник може сказати ще кілька слів побажання та заохочення й починає похвальну пісню на честь Богородиці.

Свящ.: Богородицю і Матір святу в піснях величаємо.

Хор: Величає душа моя Господа і дух мій радіє в Бозі, Спасі моїм.

Після кожного стиха: Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що без зотління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо. Бо Він зглянувся на покору слугині Своєї; ось і бо віднині ублажатимуть Мене всі роди. Велике бо вчинив Мені Всемогутній, і святе Його ім'я. Милосердя Його з роду в рід на тих, які страхаються Його. Він виявив покуту рамени Свого, розвіяв гордих у задумах їхніх сердець. Скинув могутніх з престолів, підняв угору смиренних; наситив благами голодних, багатих же відіслав з порожніми руками. Він пригорнув Ізраїля, слугу Свого, згадавши Своє милосердя, як обіцяв був батькам нашим - Авраамові і його потомству повіки.

Залиште коментар!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question


(Щоб коментувати анонімно, введіть ім'я і символи внизу).Анонімні Коментарі буде опубліковано після перевірки.
Зареєструйтесь тут, щоб отримати відповідь на e-mail. Як реєструватися читайте тут

    

  

вкажіть своє ім'я, і введіть символи внизу

(Обов'язково)