Українська Греко-Католицька Церква. Львівська Архиєпархія, м.Львів, пл.Кропивницького 1, тел. (032)2334073, email: [email protected]
"Влада на плечах у нього: Бо з нами Бог. З нами Бог, розумійте, народи, і покоряйтеся: Бо з нами Бог." (Ісая гл. 8-9)
Христос Рождається ! Славіте Його !

Пора голосіння не минає

Переглядів: 1798Коментарі: 0

Як Великий піст був часом підготовки до хрещення, яке оглашенні отримували в ніч пасхального чування, так метою періоду П‘ятидесятниці була містагогія – введення новоохрещених в суть таїнства, яке звершилось в їхньому житті. Неділя Мироносиць показує, в чому має полягати християнська діяльна любов до ближніх. Як живих, так і мертвих.

Солідарності перші християни могли вчитися від євреїв, чи просто юдеохристияни мали продовжувати те, що робили до Христа. В кожну п‘ятницю, від ранку, євреї збирали милостиню, гроші і продукти, які ввечері в синагозі роздавали бідним. Причиною труднощів в єрусалимській спільноті, які викликали нарікання гелленістів(Діян 6, 1-7), були культурні і мовні різниці між діаспорою і народом на рідній землі. Рішення апостолів призначити дияконів, які мали «при столах служити»(Діян 6,2), показує, як вони достеменно зрозуміли, що не тільки словом Божим живе людина, і що високі декларації про любов треба перекласти на прозаїчну мову турботи про голодних, незахищених і виключених. Видно добре запам‘яталися їм Христові слова: «дайте ви їм їсти»(Мт 14, 16).

Неділею Мироносиць є третя після Пасхи. Але ранком Мироносиць є кожна недільна утреня (а також Лазарева субота), в якій співається «Ангельський хор». Три з шістьох стихир цієї пісні присвячені саме їм. В кожній мовиться про їх плач, ридання і сльози, які перетворюються на здивування побаченим і почутим від ангела. Таким чином ті відважні жінки кожного недільного ранку подаються візантійською Церквою як приклад пам‘яті про покійних, турботи про гідне, відповідно до приписів і звичаїв, поховання їх тіла. Одна з них отримає звання рівноапостольної, однак до всіх ангел сказав: «Пора голосіння минула, не плачте; про воскресіння ж звістіть апостолам».

Якщо Мироносицям належить кожен недільний ранок, то Йосифові з Ариматеї кожен літургійний день. Бо під впливом містагогійної проповіді Теодора Мопсуестського, для якого Великий вхід представляє ведення Ісуса на Страсті, а покладення дарів на престолі Його поховання у гробі, тропар «Благообразний Йосиф» супроводить цю дію. Він напевно чув про Ісуса, можливо йому завдячуємо знання перебігу суду над Ісусом у Синедріоні, але від знання про Ісуса до сміливого рішення взяти Ісуса до себе, хоч вже мертвого, спонукала його смерть Назарянина. На ньому справдилися слова Спасителя: «Я ж, коли від землі буду піднесений, усіх притягну до себе»(Ів 12. 32).

В нашій частині Європи, на теренах, які один західних історик назвав найгіршим у світі місцем до життя в ХХ столітті, лежать у землі, бо не можна сказати «покояться», сотні тисяч, якщо не мільйони, братів і сестер, котрі чекають на своїх Мироносиць і Благообразних Йосифів. Більшості з тих жертв різних – штучних і натуральних – голодів, пошестей і світових воєн не вдасться віднайти. Їм належаться символічні могили. Але людська пам‘ять зберігає ще спогад про те, де на Волині, в Галичині і на Закерзонні чекають на християнський похорон жертви братовбивчої ненависті. Без цього годі думати про подальші кроки у справі і так складного примирення. Бо не мине пора голосіння, не затихне плач, поки над останками жертв не стане хрест – знак перемоги над смертоносною ненавистю.

О. Богдан Панчак

Джерело: Митрополича духовна семінарія УГКЦ у Любліні

Залиште коментар!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

(Щоб коментувати анонімно, введіть ім'я і символи внизу).Анонімні Коментарі буде опубліковано після перевірки.
Зареєструйтесь тут, щоб отримати відповідь на e-mail. Як реєструватися читайте тут

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(Обов'язково)