Департамент охорони здоров'я і Департамент з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської облдержадміністрації підтримали ініціативу Регіонального центру підтримки лактації та грудного вигодовування (обласний клінічний перинатальний центр) і Львівської асоціації консультантів з грудного вигодовування з проведення Акції «У нашім раї на землі нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим».
Проведення заходу заплановано на 11 год. 3 серпня 2013 року, м.Львів, проспект Свободи, площа перед пам'ятником Тараса Шевченка. Під час Акції відбудеться зустріч майбутніх і годуючих мам, їхніх родичів та знайомих, усіх кому не байдуже здоров'я дітей та їхніх мам. Такі зустрічі в невеликому форматі проводились у 2010 - 2012 роках на площі Ринок біля Львівської міської ради. У програма зустрічі передбачено:
- - Знайомство учасників
- - 5-хвилинне спільне годування дітей
- - Коротка концертна програма
- - Бесіда на тему «Чому так важливе грудне вигодовування»
- - Вікторини для присутніх
- - Дитячі конкурси та ігри
- - Безкоштовні консультації дипломованих консультантів з грудного вигодовування;
Згадана Акція проводиться на підтримку Грудного вигодовування у рамках Всеукраїнського Тижня підтримки грудного вигодовування. Щорічна літня акція «Тиждень підтримки грудного вигодовування» у всьому світі проводиться з 1 серпня. Дата проведення «Тижня підтримки грудного вигодовування» обрана невипадково, цього дня в 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Цю Декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ.
Проходить ця акція під егідою WABA - Міжнародного Союзу, що об'єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком. Ця організація присвячує свою роботу захисту, освіті і підтримці цих прав. WABA працює у тісному співробітництві з Дитячим Фондом ООН ЮНІСЕФ.
Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції - годувати діток грудьми. У 2013 році девіз тижня - «Підтримка грудного вигодовування: поряд з мамами».
Цілі Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування:
- 1. Привернути увагу до материнської взаємопідтримки та підтримки зі сторони медпрацівників і консультантів з грудного вигодовування, котрі здатні суттєво впливати на те, як жінки починають і продовжують годувати груддю.
- 2. Донести інформацію про те, наскільки високоефективною є материнська взаємопідтримка і наставницька підтримка, а також об`єднати зусилля з розповсюдження програм навчання медпрацівників та консультантів з грудного вигодовування.
- 3. Надихнути жінок та чоловіків з будь-яким рівнем освіти, котрі вважають важливим годування груддю, пройти курс навчання для того, щоб допомагати жінкам годувати грудьми.
- 4. Визначити, куди можуть звертатись після пологів за допомогою і підтримкою, жінки, що годують грудьми.
- 5. Закликати уряди і материнські організації всього світу втілити у життя «10 кроків успішного грудного вигодовування», зокрема, крок 10 «Сприяти створенню груп підтримки грудного вигодовування і направляти туди матерів після виписки з пологового будинку або лікарні» для того, щоб покращити показники і тривалість виключно грудного вигодовування.
Однією з умов успішного і тривалого грудного вигодовування є надання кваліфікованої допомоги та психологічної підтримки годуючій матері зі сторони медичного персоналу, близьких людей, найближчого оточення. Нині на Львівщині переважна більшість закладів охорони здоров'я матерів і дітей сертифіковані на звання «Лікарня, доброзичлива до дитини». Цей статус означає, що у кожному такому лікувальному закладі працюють медичні працівники, які володіють основами підтримки грудного вигодовування. У таких клініках створені групи підтримки матерів з грудного вигодовування. Такі групи створюються з жінок, які мали власний позитивний досвід з грудного вигодовування, пройшли навчання з питань грудного вигодовування і можуть надати найпростішу консультацію або підтримати маму, яка у відчаї зателефонує до неї.
Результати впровадження Ініціативи «Лікарня доброзичлива до дитини» в Україні:
- - Станом на 01 січня 2013 року статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» в Україні здобули 429 закладів охорони здоров'я. У 2012 році в Україні даний статус вперше присвоєно 33 закладам і підтверджено 95 закладам охорони здоров'я. Сертифікація проводиться національними експертами, акредитованими МОЗ України і Представництвом Дитячого Фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні.
- - Найбільша кількість сертифікованих закладів охорони здоров'я у Дніпропетровській - 82, Львівській - 32, Полтавській - 25, Донецькій області та АР Крим - по 24. В Україні відсутні регіони, де б не було жодного такого закладу.
- - Питома вага дітей, які народились у родопомічних закладах сертифікованих на відповідність статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини», становить 87,2% у Львівській області ( в Україні - 70,9%) .
- - у Львівській області питома вага дітей, що знаходяться на грудному вигодовуванні до 6-х міс. складає 54,7%( в Україні - 63,7% у 2012році)
- - Рівень дітей, які отримували грудне молоко у віці 12 місяців і старші у 2012 році - 27,9% (в 2011р. - 22.4%).
У Львівській області кваліфіковану допомогу та підтримку жінки, які годують грудьми можуть отримати зі сторони регіонального центру підтримки лактації та грудного вигодовування, де працюють кваліфіковані консультанти та лактологи, у лікарів - неонатологів закладів охорони здоров'я, а також у Львівській асоціації консультантів з грудного вигодовування. Львівська обласна громадська організація «Львівська асоціація консультантів з грудного вигодовування» це юридична особа заснована у 2009 році консультантами з грудного вигодовування, які успішно пройшли навчання з консультування по грудному вигодовуванні. Асоціація працює у тісному контакті з регіональним Центром підтримки лактації та грудного вигодовування (Обласний клінічний перинатальний центр). Асоціація об'єднує мам, для того, щоб вони ділилися сучасними знаннями про грудне вигодовування і своїм досвідом один з одним, щоб спільними зусиллями прийти до повного розуміння важливості грудного вигодовування й важливості допомоги іншим мамам у його налагодженню.
Цілями Асоціації є: пропаганда, поширення й підтримка грудного вигодовування, поширення рекомендацій ВООЗ/ЮНІСЕФ з годування грудьми, інформаційна й методична підтримка консультантів з грудного вигодовування, сприяння розвитку мережі консультантів і Груп підтримки з грудного вигодовування. Консультанти Львівської асоціації надають інформаційну підтримку матерям, щодо грудного вигодовування, телефоном на жіночих форумах, сайтах, у соціальних мережах (Однокласники, Вконтакті, Facеbook створені сторінки Львівської групи підтримки грудного вигодовування), на конференціях й при особистих зустрічах, у пологових будинках, поліклініках або інших медичних установах. Діяльність консультанта з грудного вигодовування більш специфічна - він володіє не тільки своїм особистим більше ніж 1,5 річним успішним досвідом годування грудьми, але й теоретичними, а головне практичними знаннями й навичками допомоги іншим жінкам у налагодженні грудного вигодовування.