Українська Греко-Католицька Церква. Львівська Архиєпархія, м.Львів, пл.Кропивницького 1, тел. (032)2334073, email: [email protected]
"Ті, що збирають у собі печалі (цього віку) і злопам'ятні помисли та й (в цьому стані) моляться, подібні на тих, що черпають воду й вливають її до дірявої бочки." (Прп.Ніл Синайський)

Звернення Митрополита Львівського з нагоди 200-річниці від дня народження о. М. Вербицького

Переглядів: 3399Коментарі: 0
Документи УГКЦ
Звернення Митрополита Львівського з нагоди 200-річниці від дня народження о. М. Вербицького

УКРАЇНСЬКА ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА. КУРІЯ ЛЬВІВСЬКОЇ АРХИЄПАРХЇЇ

Всесвітлішим та Всечеснішим отцям, Високопреподобним і Преподобним отцям, ченцям та черницям, Дорогим та достойним мирянам Львівської Митрополії

Вих. ЛВ 15/328

Слава Ісусу Христу!

Дорогі у Христі браття та сестри, у листі до Римлян св. Апостол Павло говорить, що усі ми становимо одне тіло і хоча кожен з нас є його частиною, то виконуємо різні функції в залежності від дарів, якими наділені Божою добротою: хто пророкування - хай пророкує, хто служіння - хай служить, хто навчання - нехай навчає (пор. Рим 12, 4-B).

Також, кожна спільнота, цілі народи мають свої притаманні таланти, які мають служити для їхнього вдосконалення. Як бачимо з історії та сьогодення, не завжди одержані таланти служать вдосконаленню, а використовуються для поневолення інших.

У разі потреби, до кожної спільноти Бог посилає тих, хто у час скрути може додати сил, вселити надію, бо Бог діє для людей і через людей в Господі нашім Ісусі Христі.

Коли більш як тисяча років тому наш народ став на християнський шлях, у його витоках стояв рівноапостольний князь Володимир Великий, якого 1000 річницю смерті вшановуємо цього року. Тоді наші предки приймали Слово Істини, а ми сьогодні захищаємо своє право на самобутність у спільноті європейських народів.

В історії нашого народу маємо великі постаті, як церковні, так і державні, які часто за життя не були визнані, але після їхнього відходу з цього світу ми можемо збагнути велич та важливість їхніх діл.

Багатим на такі постаті є місяць березень. Згадуємо князя Ярослава Мудрого, отця Михайла Вербицького і Володимира Івасюка, Тараса Шевченка і Миколу Лисенка та Івана Мазепу. Жили вони в різних століттях, мали різні таланти, але розуміли, що мають їх реалізувати тут і тепер - у тій громаді, в якій Бог їх поставив.

В особливий спосіб хочу звернути Вашу увагу, дорогі брати і сестри, на постать о. Михайла Вербицького, оскільки 4 березня минуло 200 років від дня його народження.

Про автора музики Державного Гімну України говоримо, що це був композитор, диригент, громадський діяч і додаємо: був священиком, до того ж греко-католицьким. Власне цей останній прикметник десь звучить дуже далеко, майже непомітно, а ми повинні пишатися, що виходець з нашої греко-католицької спільноти своїм твором зігріває серце кожного українця, де би він не був - на Майдані, чи на передовій в АТО, чи в тюрмах північного сусіда, або стоячи перед посольствами різних країн.

Отець Михайло прийшов на світ у священичій родині в с. Явірник Руський у 1815 році. В його житті було багато втрат. Коли йому було 10 років помирає батько. Його особисте сімейне щастя також не тривало довго: перша дружина померла всього після двох років подружнього життя. На скільки важкою була ця втрата свідчить той факт що на мурі церкви Волоської у Львові отець написав музику до пісні-молитви «Вічная пам'ять». У другій половині сорокових років одружується вдруге. У 1850 році отримує священичі свячення. В наступних роках помирає його двоє дітей і дружина. Перші його парохії - це Завадів, Залужжя і Стрілки на Львівщині, а опісля с. Млини біля Перемишля, Отець Михайло не мав великих матеріальних статків. Правдоподібно, навіть не мав фортепіано тільки стару фісгармонію і гітару, однак, це не заважало йому творити музику, яка линула до Бога, як молитва, і до людей, як надія на краще завтра.

Згадуючи отця Вербицького, не можна оминути й автора слів нашого Гімну - Павла Чубинського, який народився у січні 1839 року. Слова свого вірша він написав у Києві ранньою осінню 1862 року, а вже в жовтні за українську діяльність їде на заслання в Архангельськ.

Маестро Валентин Сильвестров, один з наших відомих композиторів сучасності, сказав: «Гімн України - дивовижний. Спочатку він начебто не справляє враження, але це лише на перший погляд. Насправді, його створив Михайло Вербицький... Він був церковним композитором. І ось цю патріотичну пісню він теж створив як церковний композитор. Це ж алілуя, розспів. У гімнах ніде такого немає! Це унікальний твір. Це - гімн України, але в ньому є ознаки літургійного початку. У цьому гімні затонула якась пам'ять про літургію, про всеношну. У цьому простому наспіві немов дме вітер, немов гілки дерев співають... {Валентин Сильвестров «Читайте Шевченка поки не пізно»)

Дорогі брати і сестри, переживаємо важкі часи в нашій історії як християнській державі. Боротьба добра зі злом не проходить без жертв, але маємо як члени одного тіла у цій боротьбі реалізувати різні завдання. Перш за все постараймося з Божою допомогою, побороти у собі самих поділи на ваших і наших, на ставлення до ближніх за станом їхнього матеріального багатства чи займаної посади. Вивчаймо свою історію і шануймо інших. Маємо спільно будувати а не руйнувати. Нехай прикладом для нас будуть ці два автори Гімну. Двох різних людей, що жили по різні сторони кордону поділеної Русі-України, яких на віки поєднала творчість, що буде жити на землі до того часу, доки буде на ній хоча б одна українська душа.

P. S. Від першого березня в Архикатедральному соборі Святого Юра можна побачити виставку, присвячену о. М. Вербицькому. Заохочую усіх прийти і поглибити своє знання про його життя і творчість.

На свято Покрови, 150 років тому, вперше у Свтоюрському соборі була відслужена Божественна Літургія на музику о. Михайла Вербицького. Вже сьогодні заохочую усіх і запрошую на спільну Літургію 14 жовтня на свято Покрови, для відзначення цієї події і подяки Богові за великих синів і дочок нашого народу.

З молитвою та Архиєрейським Благословенням,

+ІГОР

Митрополит Львівський

Дано у Львові при Архикатедральному Соборі св. Юра Дня 18 березня 2015 року Божого

Р.5.2. Поручаю душпастирям Львівської Митрополії прочитати це звернення своїм парафіянам та прихожанам у неділю 29 березня 2015 року. Божого.

 

Залиште коментар!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question


(Щоб коментувати анонімно, введіть ім'я і символи внизу).Анонімні Коментарі буде опубліковано після перевірки.
Зареєструйтесь тут, щоб отримати відповідь на e-mail. Як реєструватися читайте тут

    

  

вкажіть своє ім'я, і введіть символи внизу

(Обов'язково)