Поросли, поросли шовкові трави
Там, де ті степи, байраки...
Де козаки впали, не зганьбивши слави,
Розцвіли як кров червоні маки.
Лавинюкова Тетяна
У нашій країні є багато святих місць, котрі являються живою історією нашого народу. Ці пам'ятки височіють на території України, як символ незламного козацького духу в боротьбі з ворогами за свою свободу і незалежність.
Монастир на Козацьких Могилах - воістину святе місце, який поєднує духовну велич,
неповторну архітектуру, і є унікальна за своїм духовним та історичним значенням.
Нещодавно учасники дитячо-юнацького хору «Надія» нашого храму, побували у тих славетних місцях козацької слави, яке вже майже чотири століття живе у пам'яті нашого народу - місцях битви під Берестечком. Нашою метою було, помолитися і вклонитися тим героям котрі до останнього подиху боронили свій край.
Свято-Георгіївський монастир своїми куполами видніється здалеку. Під'їжджаючи все ближче він захоплює своєю архітектурою і величчю. Перед собором - велика солея, над якою здіймається скляна частина козацької гробниці, де можна побачити козацькі кістки. Над входом в храм видніється іконостас «Голгофа» Івана Їжакевича. Отож, зайшовши до святині та піднявшись на хори, «Надія» доповнила своїми голосами недільну Літургію, яку очолив намісник Свято-Георгіївського чоловічого монастиря УПЦ КП, Ігумен Софроній. А далі, знайомство з історичною пам'яткою.
Розташований монастир в самому центрі острова Журавлиха на штучно насипаному підвищенні. Збудовано собор у 1910-1914 роках архітектором В. Максимовим у стилі українського бароко, поширеному на Україні у XVII-XVIII ст. Собор має три поверхи, на кожному з яких розміщено окремі приділи: підземний - на честь великомучениці Параскеви, середній - на честь великомученика Георгія Побідоносця, і верхній (на хорах) - на честь князів Бориса і Гліба. Оздоблення собору вражає своїми розписами відомих українських художників-іконописців - І. Іжакевичем, О. Корецьким, П. Трохимлюком та ін.
Пор'яд розташована Свято-Михайлівська церква - пам'ятка української дерев'яної архітектури XVII ст. У червні 1912 року вона була перенесена із сусіднього села Острів на Козацькі Могили. Тут її було відбудували і реконструювали у первісному вигляді. За переказами тут у червні 1651 року перед битвою з поляками, молився і причащався гетьман Богдан Хмельницький. В центрі церкви є спуск до підземного ходу, довжиною 50 метрів, що з'єднує Свято-Михайлівську і Свято-Георгієвську церкви.
На території монастиря знаходиться музей. Тут експонуються козацькі речі котрі були знайдені підчас багаторічних археологічних експедицій і є прямим свідченням тих подій. Працівники музею провели нам цікаву і змістовну екскурсію про битву під Берестечком.
Побували ми в урочищі Монастирщина де на галявині соснового лісу - місце вічного спочинку загиблих козаків і селян. Жителі навколишніх сіл зібрали останки і перепоховали їх, поставивши кам'яні хрести на одному з яких вирізано дату «1651». Ми вклонилися і віддали шану світлій пам'яті козаків виконавши біля могил «Боже, великий єдиний...».
Далі наша дорога пролягла до районного містечка Млинова. Там нас чекали настоятель Свято-Покровського УПЦ КП храму отець Василь Ліщук, керівник дитячого хору «Надія» Ольга Ліщук із своїми вихованцями. Зустріч була дуже зворушливою і теплою. Отець Василь розповів про історію храму провів екскурсію по території яка потопала у розмаїтті трояндового цвітіння. Тут ми дали концерт виконавши ряд творів Димитрія Туптала: «Похвалу принесу», «Мати милосердя», Дмитра Бортнянського «Як славний наш Господь», Михайла Вербицького «Пасхальна кантата» та інші. Приємною несподіванкою було частування, яке для нас організували хористи.
Отож, з найприємнішими враженнями, здобутими за цей день, учасники дитячо - юнацького хору «Надія» поверталися додому. Поїздка у Берестечко стала для хору одною з найпізнавальніших. Висловлюємо щиру вдячність нашому керівнику хору - Баглай Ользі Федорівні та адміністратору храму св.Ольги та Єлизавети - отцю Івану Галімурці за організацію та матеріальну підтримку нашої поїздки.
12 червня 2016 р.
Софія Козак
учасниця дитячо-юнацького хору «Надія»