Голова Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович 10 жовтня у Львові презентував книгу «Історія з грифом “Секретно”. Українське ХХ століття». Автор представив історію століття на прикладі життя монахині Олени Вітер.
У віці 28 років сестра Йосифа (таким було монаше ім'я Олени Вітер) стала ігуменею Якторівського жіночого монастиря. Молоду активну монахиню підтримував Глава Греко-Католицької Церкви митрополит Шептицький. Опинившись у тюрмі № 1 (на Лонцького) за діяльність в ОУН, сестра зазнала жахливих тортур.
«Вона прожила довге, повне драматичних перипетій життя, варте втілення в романі чи художньому фільмі. Наразі ж найповнішим відображенням її біографії є чотири товстих томи кримінальної справи, списані чекістами», – відзначив Володимир В’ятрович.
«У моїй книзі часто йдеться про назагал відомі події, але завдяки архівам КГБ вони постають для нас зовсім в іншому світлі. Серед людей із книги є знані і незнані патріоти та зрадники, а також ті, кого важко занести до тих чи інших. Завдяки архівам КГБ, ми можемо побачити, як стиралась пам'ять про ті чи інші події, про тих чи інших людей, та як формувались певні міфи і стереотипи», – наголошує автор.
За словами голови Вченої ради Центру досліджень визвольного руху, в Архіві Служби безпеки України є ще багато невідкритих справ про священиків, монахів ХХ століття. Є над чим працювати. Але загалом історики Церкви добре використали ті два роки для дослідження «секретних» справ духовенства.
Історичні міфи та стереотипи навколо подій ХХ ст. досі розділяють українців. Володимир В’ятрович розповів, що українське суспільство не стільки розділяє історія, як її заполітизоване трактування. Особливо це спостерігається сьогодні, коли влада проводить реабілітацію радянського минулого. «Настав час зняти гриф «Секретно» з минулого століття», – підкреслив Володимир В’ятрович.
Довідка:
«Історія з грифом “Секретно”. Українське ХХ століття» – це книга, що містить 66 розповідей, складених на основі колись секретних документів КГБ,700 сторінок, 74 роки історії, 391 фотографію і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Книга охоплює період з 1918 по1991 роки. Тобто, саме ті роки, коли в Україні діяли комуністичні карально-репресивні органи. Статті розміщено у хронологічному порядку.
У 2011-2012 роках Володимир В’ятрович видав дві книжки із серії про минуле України на основі таємних архівів КҐБ. За першу книгу автор отримав премію імені Василя Стуса, а тижневик «Коментарі» назвав працю бестселером листопада 2011 року. У 2012 році «Історія з грифом "Секретно"» увійшла до десятки найпопулярніших книжок у мережі книгарень «Є», короткого списку рейтингу «Книжка року», а також отримала відзнаку Національної спілки письменників України.
Джерело: RISU