Українська Греко-Католицька Церква. Львівська Архиєпархія, м.Львів, пл.Кропивницького 1, тел. (032)2334073, email: [email protected]
"Добре прийти на літургію раніше за всіх, однак зле без потреби залишати службу перед відпустом." (Св.Єфрем Сирійський)

Крим і релігійні права

Переглядів: 2913Коментарі: 0
Переслідування Церкви

Крім труднощів з громадянством та зв'язками з материковою Україною, чимало проблем у кримчан також може виникнути у такому делікатному питанні як віра. 

За офіційною статистикою на початок 2014 року на території Криму діє 2083 релігійні організації, з яких 674 користуються правом релігійної діяльності без реєстрації юридичної особи.  ]Ще 137 зареєстровані релігійні організації знаходяться в місті Севастополь.

Однак право на свободу віросповідання в Криму перебуває під серйозною загрозою. 

Це пов'язано не тільки з беззаконням самопроголошеної влади, яка відзначилася викраденням священика-капелана о. Миколи Квича в Севастополі з подальшим обшуком його особистого житла і 8 годинним допитом, описом майна одного з храмів УПЦ Київського Патріархату, а також погрозами на адресу інших українських священиків та членів їх сімей. 

Відомо, що троє греко-католицьких і двоє православних священиків УПЦ КП вже покинули Крим. Все духовенство УГКЦ та Київського Патріархату було змушене вивезти з півострова свої сім'ї. Через різного роду погрози і труднощі півострів вже покинули деякі пастори євангельських церков і римсько-католицькі служителі. Відразу після російської окупації в Криму також посилилися прояви антисемітизму, що виразилося в написах вандалів на синагозі в Сімферополі з погрозами на адресу євреїв.

Крім цього проблемою для кримчан стане російське законодавство.

Отже, порівняємо основні позиції законів про свободу совісті та релігійні об'єднання України та Росії. 

Права громадян у сфері свободи віросповідання

Україна

Росія

Всі релігії, віросповідання та релігійні організації рівні (стаття 5 закону).Особлива роль православ'я. Визнаними державою релігіями названі християнство, іслам, буддизм, іудаїзм (преамбула закону).
Повідомлення держорганів про створення релігійної громади не є обов'язковим (стаття 8).Релігійна група може діяти без реєстрації. Але громадяни, які утворили релігійну групу з наміром надалі перетворити її в релігійну організацію, повідомляють про її створення і початок діяльності органи місцевого самоврядування (стаття 7).

Плата за реєстрацію релігійної організації як юридичної особи не передбачена.

Засновниками місцевої релігійної організації можуть бути не менш 10 громадян РФ, які досягли віку 18 років і постійно проживають в одній місцевості, об'єднаних в релігійну групу, в якої є підтвердження її існування на даній території протягом не менше 15 років, видане органами місцевого самоврядування, або підтвердження про входження в структуру централізованої релігійної організації того ж віросповідання, видане вказаною організацією.
Плата за регистрацию религиозной организации как юридического лица не предусмотрена.За державну реєстрацію релігійної організації, змін в її статут стягується державне мито (стаття 11): створення юридичної особи – 4000 руб. (~ 1200 грн.), за держреєстрацію змін до статуту або ліквідацію юридичної особи – 800 руб. (~ 240 грн.)
Українське законодавство не використовує поняття екстремізм. Замість цього відповідальність настає за конкретне порушення для конкретної людини.Підставами для ліквідації релігійної організації та заборони на діяльність релігійної організації або релігійної групи в судовому порядку є... дії, спрямовані на здійснення екстремістської діяльності (п.2 статті14)
 

Ці приклади та багато інших демонструють бажання російської влади більш суворо контролювати релігійну сферу. Особливо це проявляється у Федеральному Законі «Про протидію екстремістської діяльності» та суміжних з ним, згідно яких під заборону можуть потрапити як сама релігійна громада, так і її література, або веб-сайт.

Вимога про 15-річний стаж для релігійної організації тим більше є дискримінаційною для нинішніх кримських громад. Адже ті з них, які зареєструвалася після 1998 року, вже не зможуть бути незалежними громадами. З позиції російського закону, вони повинні будуть або припинити існування, або увійти до складу одного з діючих російських релігійних об'єднань.

До слова, нещодавно з'явилася інформація про те, що Російський союз євангельських християн-баптистів отримав вказівку приєднати до себе всі громади християн-баптистів Криму. Ймовірно, подібні розпорядження отримали й інші конфесії.   

Особливо яскраво характеризує ситуацію в Криму запрошення кримських татар використовувати їх мечеті для молитов і богослужінь християнами, якщо вони відчують небезпеку в своїх храмах або їх раптом у них відберуть на хвилі чергової "націоналізації". До того ж, про таку пропозицію заявив не Меджліс, а прес-секретар Київського Патріархату, як про можливий варіант забезпечення прав віруючих українців у Криму.

До всього іншого, в минулому році Путін підписав досить суперечливі правки до Кримінального кодексу РФ і в Кодекс РФ про адміністративні правопорушення, спрямовані на протидію образи релігійних переконань і почуттів громадян. Враховуючи преамбулу російського Закону про свободу совісті не важко здогадатися, чиї почуття будуть захищатися в першу чергу.

Але все ж таки хочеться вірити, що на тлі міграційних, фінансових та інших труднощів, пов'язаних з російською окупацією, в Криму все ж таки збережеться  свобода віросповідання і міжконфесійний мир. На мій погляд, цьому може сприяти посилений міжнародний моніторинг з боку ООН, ОБСЄ і Ради Європи за дотриманням фундаментальних прав людини на півострові.

Максим Васін

виконавчий директор ИРС, юрист

Джерело:ИРС

Залиште коментар!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question


(Щоб коментувати анонімно, введіть ім'я і символи внизу).Анонімні Коментарі буде опубліковано після перевірки.
Зареєструйтесь тут, щоб отримати відповідь на e-mail. Як реєструватися читайте тут

    

  

вкажіть своє ім'я, і введіть символи внизу

(Обов'язково)