Українська Греко-Католицька Церква. Львівська Архиєпархія, м.Львів, пл.Кропивницького 1, тел. (032)2334073, email: [email protected]
"Краще займатися ділом, молитвою і роздумуванням, читаючи Божественні Писання, аніж припиняти це невчасно й пустословити, від чого зроджується брехня." (Св.Єфрем Сирійський)

Збірка проповідей на молебень до Пресвятої Богородиці ДРУГА ПРОПОВІДЬ

Переглядів: 15356Коментарі: 0
Проповіді

о.Володимир Сайчук

ДРУГА ПРОПОВІДЬ

"Ось бо віднині ублажатимуть мене всі роди" (Лк. 1, 48).

Чи не належало б Пречистій Діві Марії, Пресвятій Богородиці віддавати відповідну честь і почитання? Вона ж бо "Чесніша від херувимів і незрівнянно славніша від серафимів. А Ангел Господній називає її "Благословенна ти між жінками". І свята Єлисавета, зустрівши Марію, вітає її тими ж словами.

У покорі перед Господом схиляє Марія свою голову: "Це я Раба Господня", віддаючи найвище почитання Богові, почи-тання тому, кого приймає в хвилині Благовіщення до свого лона. А повертаючись від Господнього престолу до людей, при-ходячи до дому своєї кревної Єлисавети, урочисто проголошує своє становище поміж Богом і людьми: "Величає душа моя Господа, і дух мій радіє в Бозі Спасі моїм... ось бо віднині ублажатимуть мене всі роди. Велике бо вчинив мені Всемогутній, і святе його ім'я".

Оце в домі кревної Єлисавети стоїть Богородиця, немов оця, що зображена на іконі в нашій церкві і дає нам свій заповіт: "віднині ублажатимуть мене всі роди" (Лк. 8, 49).

Як же ж повинні ми виконувати той заповіт Марії? Як маємо ублажати її, віддавати їй почесті?

Найбільша і найвища честь і поклін належить одному тільки Господу Богові в Тройці єдиному. Бо через нього все повстало, він все сотворив і тримає все при житті. Через Нього і Пречиста Діва Марія дістала гідність свого Божого Материнства. До нього маємо молитися і йому складати поклін.

Чи маємо почитати Пречисту Діву так як ангелів чи святих, які своїм життям догодили Господеві Богу?

Ні, її слава і честь є вищою від Ангелів, бо сам Ангел це звістив. І вищою від всіх св'ятих. Бо хоч і була так само, як і вони, людиною, проте її святість відрізнялася від їхньої. Святість її походить від Бога, бо стала Божою Матір'ю. А щоби стати нею, була вийнята з-під впливу первородного гріху: Непорочно зачатою.

Отож належиться їй особливий культ почитання, якого не має ніхто із святих та ангелів. А почитаємо Пречисту Діву Марію згідно гідності, яка належиться їй як першій, що йде відразу після самого Бога.

Починаючи від апостолів, християни глибоко шанували і величали Пречисту Діву Марію. А робили це в різний спосіб. Малювали Ікони, складали вірші і пісні, співали молебни, встановляли св'ята в її честь. І навіть цілий місяць травень присвятили її величанню.

Побожне передання свідчить, що Апостол і Євангелист Лука перший намалював ікону Пресвятої Богородиці, що колись була у Белзі, а тепер є в Ченстохові. І тим своїм вчинком подав нам приклад, як повинні ми шанувати і почитати Пресвяту Богородицю.

"Ось бо віднині ублажатимуть мене всі роди". А як ми почитаємо Пречисту Діву? Передусім у своїх молитвах. Ранком і ввечері ніколи не опускаймо молитви до Неї. І не дивно, що батько і мати в першу чергу навчили нас "Отче наш", а другою молитвою, яку вперше вимовили дитячі уста, була молитва "Богородице Діво..."'.

У всіх хвилинах нашого життя прибігаймо під її покров, і кличмо "Під твою милість прибігаємо, Богородице Діво...". А коли у Церкві зазвучить спів молебня в честь Марії не шкодуймо часу свого, покиньмо найпильнішу роботу і спішім туди, щоб всі разом співати "Пресвятая Богородице спаси нас". Нехай же все буде у нас для Пречистої Діви. Перший спів пташок навесні, перші бруньки, що видають дерева після зими, перший букет квітів перед образом Пречистої.

А найкращий дарунок для Неї те, що ми її діти. А діти завжди мають бути подібними до своєї матері.

Наслідуймо її чесноти, і в дарунок принесім своє побожне і гарне життя, а тим заслужимо собі тут на землі опіку і покров Пречистої, а в небі перед Богом її заступництво. Амінь.

До теми:

  1. Апокрифічна література розповідає, що першу молитву до Богородиці вимовили апостоли.
  2. Після вознесення Ісуса Христа на Небо, апостоли, їли за загальним столом, взявши за звичай класти одну зайву частину хліба на те місце, де повинен був би сидіти Спаситель, коли б перебував з ними на землі видимим способом. Після закінчення трапези вони, вставши, піднімали частичку хліба і при цьому одноголосно взивали: "Велике ім'я Святої Тройці", а потім: "Господи, Ісусе Христе, помилуй нас!" Після переставлення з землі Пресвятої Діви Марії, апостоли були в дивний спосіб зібрані в Ерусалимі і похоронили її пречисте тіло. На третій день після похорону вони по традиції сіли за трапезу, під час якої згадували Пресвяту Богородицю і вели розмови про розповсюдження віри Христової. Опісля, вставши, вони піднесли частичку хліба Христа і коли вимовили слова "Велике ім'я Святої Тройці", піднесли до неба свої погляди. В небі вони побачили серед хмар оточену ангелами Матір Божу. Вона сказала: "Радуйтесь, бо буду з вами до кінця віку" і апостоли, побачивши таке диво, вони замість "Господи Ісусе Христе" скрикнули: "Пресвята Богородице, допомагай нам". Це була перша молитва до Матері Божої.
  3. У п'ятому столітті Константинопольський єпископ Нестор посіяв сумнів "Чи достойна Божа Матір такого великого вшанування". Він не називав Марію Богородицею, а називав Христородицею. Понижував її важливу роль у Спасінні людства. Святі Отці у кількості двохсот чоловік у 431 році зібрались у місті Ефес під опікою імператора Теодозія молодшого, і постановили "Сповідувати єдиного Христа, Сина Божого, а безсімейно родившу Його Приснодіву Марію признавати в повному і істинному розумінні Богородицею" (Книга правил IX Вселенського собору. Правило 1). Вчення несторіан Святі Отці відкинули, а самого Нестора відлучили від Церкви. Таким чином вшанування і молитовне звернення до Пресвятої Діви, як Матері Божої, затвердилось назавжди у справжніх Церквах Христових.
Залиште коментар!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question


(Щоб коментувати анонімно, введіть ім'я і символи внизу).Анонімні Коментарі буде опубліковано після перевірки.
Зареєструйтесь тут, щоб отримати відповідь на e-mail. Як реєструватися читайте тут

    

  

вкажіть своє ім'я, і введіть символи внизу

(Обов'язково)